Witaj gościu! Nie jesteś zalogowany na forum, więc możesz nie mieć dostępu do niektórych z jego funkcji! Aby rozwiązać ten problem

Post: #1
Świeży pomysł, średnio przemyślany, ale być może jest wart przedyskutowania.

Od jakiegoś czasu coraz więcej ludzi mówi, że mecze ligowe wyglądają monotonnie, winy upatrując głównie w mapie, na której rozgrywane są mecze ligowe. Ile w tym prawdy tak naprawdę nikt nie jest w stanie obiektywnie stwierdzić. Być może dla zwiększenia emocji i dramaturgii oficjalnych spotkań RSHL, moglibyśmy odejść troszeczkę od zasad piłki nożnej, a uśmiechnąć się bardziej w stronę hokeja, który jest bez wątpienia jednym z najbardziej emocjonujących sportów zespołowych na świecie, a i samej fizyce gry Haxball bliżej chyba właśnie do hokeja, niż samej piłki nożnej. Myślę, że powinniśmy zapożyczyć z tej właśnie dyscypliny dwuminutowe kary, podczas których drużyna zawodnika, popełniającego wykroczenie, gra w osłabieniu, a wyeliminować całkowicie żółte kartki.

OK, powiecie, że w Regulaminie Rozgrywek Ligowych jest taki podpunkt. Ale niech każdy użytkownik, który choć raz był sędzią w meczu ligi RSHL odpowie sobie na pytanie - ile razy użył tej opcji? Stawiam, że albo nie zdarzyło się to ani razu, albo były to pojedyncze przypadki. A już głowę sobie daję uciąć, że nikt nie dał w swojej sędziowskiej karierze więcej kar, aniżeli żółtych kartek.

Prawda jest jednak taka, że pojedyncze żółte kartki nie mają praktycznie żadnego wpływu na mecz - póki sędzia ich nie użyje, można do woli łamać linię, wybijać piłki, które są już poza boiskiem, blokować, klnąć itd. A sam fakt otrzymania żółtej kartki nie ma absolutnie żadnego wpływu na to jedno, konkretne spotkanie (co najwyżej na wykluczenie w kolejnym). Ileż więcej emocji byłoby w trakcie spotkań naszej ligi, gdybyśmy za różne wykroczenia obserwowali grę w przewadze jednej z ekip przez minutę/dwie. Wszyscy wiemy, że to broniące drużyny są bardziej narażone na łamanie zasad gry, ze względu na swoją defensywną postawę - w takich wypadkach skromne prowadzenie 1-0 nie dawałoby aż takiej przewagi, gdyż broniący mieliby świadomość, że bronić trzeba się zgodnie z zasadami, bez kradnięcia czasu i nieczystych zagrań - inaczej będzie grało się w osłabieniu, co może być brzemienne w skutkach. I oczywiście, może być dobre dla widowiska i dla samej gry.

Zbliża się Puchar RSHL, zbliża się Summer Cup - nie ma lepszej okazji do testowania nowych rozwiązań, niż tego typu rozgrywki. Szczególnie w okresie letnim moglibyśmy się przekonać jak działa taki system i czy ma to pozytywny wpływ na jakość widowiska haxballowego na RSHL.

Zapraszam do dyskusji.

Gadu Gadu
Find all posts by this user

04-05-2016, 13:47
Post: #2
RE: Dwu/minutowe kary, zamiast żółtych kartek
Pomysł jest sam w sobie świetny, popieram go jak najbardziej Biggrin Osobiście uważam, że 2 minuty to może być za dużo jak na żółtą kartkę i minuta wystarczy (pamiętajmy, tu mecz trwa 20 minut a nie 60 jak w realu w hokeju czy piłce ręcznej). Ciekawi mnie jednak, kiedy zawodnicy będą wracać do gry - czy dokładnie po skończeniu kary, czy może przy najbliższym golu/wyjściu piłki poza boisko.

Na pewno gra 4v3 ożywi rywalizację na boisku. Gorzej, jeśli 2 osoby z tej samej drużyny będą odbywały karę w tym samym momencie; Regulamin mówi, że wtenczas należy się walkower. Jednak chcemy tego uniknąć, a sytuacja taka jak 4v2 może się zdarzyć. Wtedy może zróbmy tak, że kara będzie zawieszona do czasu, aż pierwszy zawodnik wróci na plac gry, i wtedy zdjęty zostanie ten drugi, który ma odbyć karę. Wszystko jest do przedyskutowania, zachęcam tak samo jak Red do wypowiedzi! Każda będzie brana pod uwagę, a może zasugerujecie coś ciekawego Biggrin
Gadu Gadu

04-05-2016, 13:50
Post: #3
Dla mnie spoko, chociaż ja jako sędzia tej kary często używałem - aczkolwiek fakt, że już daaaaawno się z nią nie spotkałem. Żółte mimo wszystko bym zostawił, zawieszenia też są potrzebne. Ale można "wymusić" niejako na sędziach częstsze używanie tej kary, także dodając możliwość kumulacji np. "żółta+minuta kary" ;D

WP NWO SMH ZM BR IN FCD FR LG PTHC VV North Korea Iceland

"Nabierz skilla albo zgiń"

"Haters gonna hate" & "Psy szczekają, karawana idzie dalej"
Gadu Gadu
Visit this user's website Find all posts by this user

04-05-2016, 13:57
Post: #4
Jestem jak najbardziej za. Niektórzy nic sobie nie robią z tych żółtych kartek i nadal łamią przepisy. Tylko trzeba uściślić jeden istotny fakt, mianowicie:

pierwsze przewinienie = dwuminutowa kara (zamiast żółtej kartki), natomiast drugie - po odbyciu kary - skutkowałoby tak jak teraz czerwoną kartką. Chodzi mi o to, żeby nie było tak, że ktoś po odbyciu kary wraca, znowu przeszkadza i dostaje kolejne 2 minuty, i tak w kółko.

Trzeba sto razy przegrać, aby ten jeden raz wygrać

Gadu Gadu

04-05-2016, 13:59
Post: #5
Myślę, że pomysł bardzo fajny ograniczyło by to łamania lini itp oczywiście by to pozytywnie miejmy nadzieje wpłyneło na rozgrywki Wink2
Gadu Gadu

04-05-2016, 14:01 (This post was last modified: 04-05-2016, 14:06 by ziomek123.)
Post: #6
Całkowicie popieram ten pomysł, ale tak jak breja już powiedział, żeby nie było  4v2, bo tutaj to już troszeczkę przegięcie by było moim zdaniem. Wracając do tematu, na pewno dało by to szanse np. słabszym drużynom wygrać z np. Disconnectami, jeden błąd a jak wiele może dać drużynie przeciwnej. Tak więc czekam na to z wielką ciekawością.

Gadu Gadu

04-05-2016, 14:27
Post: #7
Jeżeli chodzi o wprowadzenie od razu na następny sezon to jestem przeciwko, wystarczy zmiana mapy na 1.1 by RawR. A jeżeli chodzi o Summer Cup, to można spróbować, ale mimo wszystko mnie pomysł nie przekonuje.

[Image: 25532171_1912104808804207_20218288138867...e=5AC7A4CB]
Gadu Gadu

04-05-2016, 14:30
Post: #8
A ja sie obawiam że to byłoby zbyt wielkie pole do nadużyć.W końcu,jak sedzia wyrzuci zawodnika na te 2-3 minuty to odwołania nie będzie,bo nikt ci nie odda 3 minut żebyś kolejny raz zagrał mecz.Dlatego jeśli by się na takie coś zdecydowano to sędziowie musieli by być starannie dobrani aby żaden przypał nie wypaczył wyniku spotkania,jak i ustalone solidne kary (najlepiej %,bo co mu zrobi wyrzucenie z rangi sedziego?), za nadużywanie 'czasówek'.
Gadu Gadu

04-05-2016, 14:34
Post: #9
Jak dla mnie słaby pomysł, dwie żółte kartki = zawieszenie. Wiele żółtych kartek jest dawanych bez sensu, ale z nich jest łatwo odwołać się po meczu i uniknąć zawieszenia. A zła podytkowana dwuminutowa kara tylko wypaczałaby wynik meczu.

System z żółtymi kartkami jest dobry, a dwuminutowe kary jak dla mnie są bez sensu, bo zamiast karać zawodnika, karają całą drużynę, a mogłoby się zdarzyć że też niesprawiedliwie i nie będzie można z tym nic zrobić.

PS Nie ma to jak narzekać na monotonność gry, a podczas meczu tylko obijać i wyczekiwać Smile