Wstępny projekt punktów ratingowych dla klubów (Przniesione przez Mateo)
Witaj gościu! Nie jesteś zalogowany na forum, więc możesz nie mieć dostępu do niektórych z jego funkcji! Aby rozwiązać ten problem
zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.
Real Soccer Haxball League

Thread Closed
Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
08-04-2016, 17:09
O rankingu klubów na podstawie punktów ratingowych mówi się już od dawna, mniej więcej od chwili zastąpienia budżetów na rzecz kontraktów. Jednak do tej pory nie miał się kto za to zabrać, były sprawy ważniejsze, a jednak taki ranking jest dość czasochłonny i trzeba mu poświęcić dużo uwagi. Nie jestem żadnym specem informatycznym, jak nasi head admini, ale uznałem, że podstawowa znajomość Excela może mi wystarczyć i podjąłem próbę rozpisania punktów ratingowych i stworzenia wstępnej wersji rankingu klubów. A teraz chciałbym przedstawić Wam efekty moich działań z ostatnich kilkunastu dni.

Wbrew pozorom, czas poświęcony na przejrzenie działów „historia” na RSHL i Ligspace oraz wprowadzenie tego wszystkiego do arkusza kalkulacyjnego, było najmniejszym problemem. Po drodze pojawiło się niemało wątpliwości, o których zaraz powiem.

Ale dla bardziej niecierpliwych oraz tych, którzy nie mają ochoty wchodzić w naturę logistyczną tego projektu, czołówka rankingu wygląda obecnie tak:

[Image: swAfpIL.png]

Pełny ranking ze szczegółami i punktacją do wglądu tutaj:

https://drive.google.com/file/d/0B91p5Fei42weRGs5dzlvaVRfR0U/view?usp=sharing

A teraz do rzeczy:

1.      W rankingu nie uwzględniłem Sezonu 0 ze względu na to, że legendarny prototyp obecnego rshl.eu, czyli rshl.4um.pl nie działa i już raczej nigdy nie zadziała, co uniemożliwia wgląd do ilości zwycięstw/remisów/porażek zespołów wtedy występujących. Istnieje za to możliwość wprowadzenia samych punktów za mistrzostwo/vice itd… We wstępnym zarysie tego nie robiłem, aczkolwiek ewentualne dodanie tych punktów nie stanowiłoby żadnego problemu.

2.      Uwzględniłem tylko teamy, które rozegrały minimum 2 ukończone sezony (wyjątek: rozwiązanie w Major League) z prostej przyczyny – zaoszczędzenia czasu. W rankingu znalazło się miejsce dla 42 drużyn, a dokładnie drugie tyle stanowiliby właśnie tzw. „jednosezonowcy”, kluby, które i tak okupowałyby ogon rankingu, nie miałyby w nim żadnego znaczenia. Poza tym, ranking ten pierwotnie zakładał promowanie ciągłości klubów i piętnowanie rozwiązywania drużyn po jednym sezonie, więc taki zamysł idealnie się w tę konwencję wpasowuje. Po prostu szkoda czasu na jednosezonowców.

3.      Niektóre teamy, grające na tej samej licencji, zostały potraktowane, jako kontynuacje poprzednich teamów, inne zaś, jako osobne drużyny. Pewna ilość zespołów była dość problematyczna, zatem mogłem popełnić błędy. Jest to wszystko spokojnie do skorygowania.

Kontynuacje: FC Handmasters/Galacticos Team ; Valenciano CF/PSV Einsraxen ; FC Albatros/Spinathinaikos Mewy ; GamePlay/Street Team ; Ha ha ha Handball/Prohax Team ; Undefeated Hussars II/Polish Hussars
Osobne drużyny: King Gladiators/Brave Hornets ; Bear Consumers/LiverHax FC ; Kanonierzy FC/San Marino HaxSports/Papieskie Kremówki FC ; Sport Extreme/Los Perros ; Executors Team/The Reds CF ; Ha ha ha Handball+Prohax Team/Casus Belli.
Problematyczne: Flame Team – przez te cyrki z prawami do nazwy klubu, w rankingu musiały znaleźć się dwie nazwy Flame Team – jedna drużyna to Flame Team/Bzykające Muchy, a druga drużyna to Golden Brothers/Flame Team/Elokwentni Poloniści. Uznałem, że wstępne sezony drużyny o tej nazwie zostaną przyporządkowane do kontynuacji, jaką były Bzykające Muchy.

Niewymienione wyżej kluby zostały potraktowane osobno.

4.      Mimo pierwotnego zamysłu, ostatecznie nie zdecydowałem się na uwzględnienie wyników z europejskich pucharów. Teraz zanim rzucą się na mnie przedstawiciele ProVet3rans, pozwolę sobie wytłumaczyć dlaczego. Założenie rankingu jest takie, aby był możliwie jak najbardziej obiektywny. Niestety nieregularność rozgrywania europejskich pucharów na Real Soccerze jest dość rażąca. Druga sprawa, to sposób wybierania drużyn do LM i LE na RSHL – tylko i wyłącznie z sezonu poprzedzającego rozgrywki europejskie. Drużyny, które dwa lub trzy sezony wcześniej załapałyby się do LM, lecz akurat miały pecha, że rozgrywki te nie były rozgrywane, byłyby mocno pokrzywdzone w takiej sytuacji. Więc ostatecznie, rozważając wszystkie za i przeciw, zdecydowałem się nie uwzględniać wyników z LM i LE w rankingu klubów. Sprawa do przedyskutowania.

5.      Obecna wersja rankingu przedstawia sumę punktów ze wszystkich rozegranych sezonów, ale niekoniecznie tak musi być. Ranking klubów może przykładowo stawiać na aktualność i uwzględniać powiedzmy 5/10 ostatnich sezonów (tak jak jest np. w rankingu UEFA, czy FIFA). Inna opcja to np. uwzględnianie w rankingu najlepszych 5/10 sezonów danego klubu, aby uniknąć sytuacji, w której klub będący przeciętniakiem przez 20 sezonów jest wyżej w rankingu od klubu, który grając przez 5 sezonów stale odnosił sukcesy. I jeszcze jedna opcja, która mi przyszła do głowy, nieco bardziej egzotyczna, czyli przykładowo wyciągnięcie średniej ze wszystkich sezonów i sortowanie właśnie wg niej. Do wyboru do koloru.

Na koniec został najważniejszy punkt, czyli…

6.      Punktacja. Jak możecie zauważyć, otwierając plik, różnice między punktami za poszczególne miejsca są dość znaczące. W moim pierwotnym założeniu były one zdecydowanie mniejsze, działało to na zasadzie prostego dodawania – miejsce wyżej miało np. 1000 punktów więcej od tego niżej. Szybko się jednak okazało, że nie jest to do końca obiektywne i promowało drużyny, które po prostu rozegrały więcej sezonów, nie zważając praktycznie w ogóle na ich wyniki – przykładowo Zdziadziałe Zebry, mające rozegrane wszystkie sezony, mimo braku sukcesów na miarę powiedzmy ProVet3rans, miażdżyły ich w zestawieniu generalnym.

Stąd też właśnie zdecydowałem się na tak znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi miejscami w lidze i poszczególnymi fazami w Pucharze RSHL, aby promować zwycięzców, każde miejsce wyżej, każdy kolejny sukces klubu w ostatecznym rozrachunku w lidze i w pucharze.

Przyjąłem sobie założenie, że różnicę między poszczególnymi miejscami wyliczę ze wzorku:

Pkt miejsca wyżej = 2*pkt miejsca niżej + zmienna x.

Przy czym zmienna x jest zależna od dwóch rzeczy:

a)     Ważności danego miejsca – de facto nikogo nie obchodzi, czy zajmiesz 5, czy 6 miejsce w Initial League – stąd też zmienna x=0.  Za to ma ogromne znaczenie, czy zostaniesz mistrzem, czy vicemistrzem RSHL – w takiej sytuacji zmienna x = 400 tysięcy punktów.
b)     Ilości drużyn, biorących udział w sezonie – stąd też rozróżniłem trzy warianty:
Wariant 1 – 20 drużyn (10 w ML + 10 w IL)
Wariant 2 – 16 drużyn (8w ML + 8 w IL)
Wariant 3 – 12 drużyn (12 w GL)

Wiadomo, że ostatnie, 8 miejsce w ML w Wariancie 2 trzeba rozpatrzeć zupełnie inaczej, niż 8 miejsce w ML w Wariancie 1. Podobnie sprawa ma się z podziałem ML/IL, a GL – wygrana w IL w jakimkolwiek wariancie musi być więcej warta, niż 9/11 miejsce w General League.

Stąd też wartości zmiennej x w poszczególnych wariantach różnią się – im większe natężenie drużyn, tym mniejsze zmiany wartości x.

Nie wiem, czy zrozumieliście moje rozumowanie tworzenia punktacji, pewnie zagmatwałem jak cholera, ale przemyślałem to dość uważnie i uważam, że to właśnie ten sposób jest na chwilę obecną najlepszym i najbardziej obiektywnym rozwiązaniem. Dlaczego tylko na chwilę obecną? Ponieważ przy dłuższym braku gry zasłużonych ekip, a dalszym graniu drużyn, które nigdy specjalnie nie brylowały, prędzej czy później te drugie i tak przeskoczą niegrających liderów rankingu.

Dlatego uważam, że w przyszłości, zamiast robienia sumy wszystkich 13, 15, 20 itd. sezonów danego klubu, należałoby zliczać określoną sumę z... powiedzmy 10 najlepszych sezonów konkretnej drużyny. Wtedy ranking mógłby być możliwie jak najbardziej obiektywny, promować pielęgnowanie tradycji klubowych, zamiast jednosezonowych fanaberii i… po prostu, być prestiżowym wyznacznikiem jakości drużyn.

Szacun, jeśli doczytaliście do końca!

PS. Słyszałem ostatnio, że Moses ma w planach robić zautomatyzowaną z Ligspace lub półautomatyczną wersję punktów ratingowych, jednak analizując punkty nr 1, 3, 4, 6 wydaje mi się to awykonalne. Jeśli chcemy zachować obiektywizm punktacji i innych czynników, które wyżej opisałem, jedyny sens punktów ratingowych jest ich prowadzenie ręcznie, bo przykładowo przyjdzie sezon z 14 drużynami i trzeba będzie układać nowy wariant punktowy dla takiego przypadku . Aczkolwiek to jest Moses, geniusz, te sprawy, może on ma wizję tego, czego ja nie widzę Biggrin

[Image: py38lc.jpg]
Gadu Gadu
Find all posts by this user

Reklama
08-04-2016, 18:22 (This post was last modified: 08-04-2016, 19:50 by Kebo.)
RE: Wstępny projekt punktów ratingowych dla klubów
Jeszcze Night Avengers/Zraszacze Muraw. Dobra robota red Wink2
Ed. No może faktycznie, jeżeli tak to sorki za spam Biggrin

[Image: oapp9v.jpg]
Gadu Gadu

08-04-2016, 18:37 (This post was last modified: 08-04-2016, 18:42 by SAntos.)
Kolejny gotowiec do wprowadzenia, nice job. Podział na osobne lub kontynuacje tych konkretnie drużyn jak w łeb strzelił.

[Image: 24w53xt.jpg]
Gadu Gadu

08-04-2016, 19:36
(08-04-2016, 18:22)Eden Wrote: Jeszcze Night Avengers/Zraszacze Muraw. Dobra robota red Wink2

ZM w sezonie 8 i 9, od 10 znów NA. Wcześniej też raz było NA (nie pamiętam kiedy), ale przypuszczam że te 61k ZM to z sezonów 4-7.

PS: Serio Drzewce ostatnie, czy odpuściłeś sobie niektóre teamy?

[Image: 7fXbY98.jpg]

WP NWO SMH ZM BR IN FCD FR LG PTHC VV North Korea Iceland

"Nabierz skilla albo zgiń"

"Haters gonna hate" & "Psy szczekają, karawana idzie dalej"
Gadu Gadu
Visit this user's website Find all posts by this user

08-04-2016, 21:18
(08-04-2016, 19:36)Steve Stifler Wrote: Serio Drzewce ostatnie, czy odpuściłeś sobie niektóre teamy?

Ostatnie wśród teamów, które kwalifikowały się do rankingu. Czysta matma Victor Sad

(08-04-2016, 18:22)Eden Wrote: Jeszcze Night Avengers/Zraszacze Muraw.

Nope, tu się wszystko zgadza. Sezon 4 oba teamy grały w IL, potem grało reaktywowane ZM w sezonach 8 i 9, a Wy przejęliście po nich licencję najwidoczniej. To są dwa różne teamy Smile

Gadu Gadu

08-04-2016, 22:05 (This post was last modified: 08-04-2016, 22:07 by Unquero.)
Coś poziom na Polibudzie spadł chyba, bo we wzorkach nie ma exp(x) ln(x) itd., jako "Metoda obliczania punktów ratingowych klubów według inż. Red Cafe" nie podejdzie Biggrin . A brałeś te punkty za zwycięstwa i zajęte miejsca w danych sezonach według tego co było/jest w regulaminie (w dziale nagrody czy coś takiego kiedyś na pewno dawałem)? Chodzi mi o to jakie różnice wtedy wychodziły i porównanie tego z tym co wychodzi z Twojego wzoru.

Edit.
Ogólnie te punkty były robione z myślą o własnej bazie danych, wtedy by się to z autamatu liczyło na danych z bazy i nie było problemu z ligspace i zastępowaniem klubów, dlatego ciężko miałem te punkty za swojej kadencji wprowadzić Kwasny.
Gadu Gadu

08-04-2016, 22:13 (This post was last modified: 08-04-2016, 22:14 by Steve Stifler.)
W sumie zmylił mnie ten pkt 2, bo Drzewce nie rozegrały 2 pełnych sezonów (bodajże od połowy sezon 7 i 11), stąd się spodziewałem jednak tego że coś pod nimi będzie skoro takie kryterium powinno być.

Tak czy inaczej, trochę dla mnie to niedopracowane. Np. NR za bilans 15-2-1 (jak dobrze pamiętam najwięcej pkt w historii 10zespołowej ligi) dostaje 940 punktów, a za mistrza 2 miliony. Czyli bilans właściwie nic nie znaczy, jest mniej niż 1/2000 punktów za ligę (pomijam Puchar) z tego sezonu Wink2
I analogicznie - mimo braku dużej różnicy w wielu sezonach, jedna drużyna dostaje od drugiej ponad 2x więcej punktów, co jest dość... niesprawiedliwe i wynika ze złego wzoru.

Rozumiem, że pV miało najwięcej sukcesów, ale jednak należy docenić te drużyny które grały długo na wysokim poziomie. Wszak wszyscy wiedzą że najlepszym klubem punktowo jest Legia Warszawa, ale Górnik, Ruch i Wisła mają więcej tytułów mistrzowskich Wink2

[Image: 7fXbY98.jpg]

WP NWO SMH ZM BR IN FCD FR LG PTHC VV North Korea Iceland

"Nabierz skilla albo zgiń"

"Haters gonna hate" & "Psy szczekają, karawana idzie dalej"
Gadu Gadu
Visit this user's website Find all posts by this user

08-04-2016, 22:45
(08-04-2016, 22:05)Unquero Wrote: A brałeś te punkty za zwycięstwa i zajęte miejsca w danych sezonach według tego co było/jest w regulaminie (w dziale nagrody czy coś takiego kiedyś na pewno dawałem)? Chodzi mi o to jakie różnice wtedy wychodziły i porównanie tego z tym co wychodzi z Twojego wzoru.

Tak, jak pisałem w pierwszym poście - najpierw punktacja była dokładnie taka, jak wtedy pisałeś w regulaminie w dziale "Nagrody". Ale efekty takiego rankingu były wg mnie niewymierne do tego, jak to powinno wyglądać, bo zbytni nacisk był położony wtedy na ilość rozegranych sezonów, zamiast realnych osiągnięć teamów.

Zresztą - polecam pobrać plik i samemu się pobawić w swoją punktację, na dole pod rankingiem jest tabelka, można dowolnie zmieniać pola na jasnoniebiesko. Wszystko na formułach, więc policzy raz dwa.

(08-04-2016, 22:13)Steve Stifler Wrote: W sumie zmylił mnie ten pkt 2, bo Drzewce nie rozegrały 2 pełnych sezonów (bodajże od połowy sezon 7 i 11), stąd się spodziewałem jednak tego że coś pod nimi będzie skoro takie kryterium powinno być.

Być może troszkę źle się wyraziłem. W rankingu znajdują się wszystkie drużyny, które w dziale "Historia" występują w klasyfikacjach końcowych minimum 2 razy. O, to jest bardziej właściwe określenie kryterium, które brałem pod uwagę Biggrin

(08-04-2016, 22:13)Steve Stifler Wrote: Rozumiem, że pV miało najwięcej sukcesów, ale jednak należy docenić te drużyny które grały długo na wysokim poziomie. Wszak wszyscy wiedzą że najlepszym klubem punktowo jest Legia Warszawa, ale Górnik, Ruch i Wisła mają więcej tytułów mistrzowskich Wink2

Hmm, ale przecież ten ranking docenia i tych i tych! Ci z sukcesami mają więcej punktów za wyższe miejsca, a ci, którzy grali długo na wysokim poziomie mają więcej sezonów do zliczenia.

Na resztę nie odpowiadam, bo wszystko, co mógłbym tutaj napisać jest w pierwszym poście. Zresztą, i tak się powtarzam Biggrin

Gadu Gadu

29-04-2016, 12:45
Czy administracja zechciała przez te trzy tygodnie zapoznać się z projektem i poświęcic mu chwilę rozmowy na konferencji, czy nie jest on wart nawet tego?

Byłbym wdzięczny za jakąś wypowiedź organizatora.

Gadu Gadu

29-04-2016, 13:32
Temat był omawiany nawet przed tą propozycją w gronie administracji. Moses pisał, żeby narazie nic z tym nie robić bo chciałby sam przebudować pewne punkty. I dlatego on sam musi zająć się tą sprawą. Prosimy o cierpliwość. Decyzja o kształcie całego projektu zapadnie wkrótce.

[Image: 13530db194.gif]
                                 PT[Image: 46dance.gif]HC
Gadu Gadu

Thread Closed

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)